Co je Cesta a jak vznikla

O metodě Cesta


„Jedním z největších darů, které si můžeme dát, je otevřít se pravdě o sobě samých a nalézt své skutečné já. Celá naše bytost pak zazáří jasným světlem…“

Cesta se zrodila z osobní zkušenosti Brandon Bays, světově uznávané terapeutky, učitelky a autorky knih, které se podařilo pomocí spontánně vyvinuté metody zcela vyléčit diagnostikovaný nádor dělohy, velký jako basketbalový míč, bez jakýchkoli léků nebo operace během necelých 7 týdnů. Techniky své práce pak popsala v knize Cesta („The Journey“), která se stala mezinárodním bestsellerem. Jedná se o jednoduchou, ale velice účinnou metodu integrace mysli, těla a ducha, která vede k uvolnění starých emocionálních zranění a k nastartování samoléčivého procesu v těle.

Metoda Cesta byla potvrzena výsledky nejmodernějších vědeckých výzkumů v oblasti buněčné biologie (viz např. práce molekulární bioložky Candace Pert, autorky knihy Molekuly emocí a jedné z osobností filmu Co my jen víme, nebo endokrinologa Dr. Deepaka Chopry). Emoce vyvolávají v našem těle biochemické reakce. Při jejich potlačení dochází k zablokování buněčných receptorů a narušení zdravé komunikace mezi buňkami. V těle tak vzniká porucha, nejprve skrytá, která se časem může projevit jako vážná nemoc právě v místě zablokovaných buněčných receptorů. Velká část těchto bloků vzniká samozřejmě již v raném dětství. K negativnímu „naprogramování“ našich buněk dochází vždy, když se nacházíme ve vrcholném emočním stavu a když tuto emoci právě v tom okamžiku potlačíme. Chceme-li toto naprogramování přerušit, je nutno odkrýt buněčné vzpomínky a uvolnit je. Přeprogramování pak musí probíhat na stejné podvědomé úrovni, která původní bloky vytvořila. Je dokázáno, že pokud zdravě cítíme a vyjádříme své emoce, buněčné receptory zůstanou otevřené.

Další kapitolou jsou psychické bloky a nezdravé vzorce chování. Sami sebe často hodnotíme podle toho, jak nás vidí ostatní, co si o nás myslí, jak moc jsme pro ně důležití, jak moc se dokážeme ve světě prosadit.

Nejsme spokojeni s tím, jak vypadá svět kolem nás. Někde v hloubi pociťujeme strach, nejistotu, obavy, vztek, bezmoc, vyčerpání, smutek, lítost, zklamání, promarněnost života, depresi… Chtěli bychom svět změnit, cítit se v něm v bezpečí, prožívat radost. Chtěli bychom změnit lidi kolem sebe. I v těchto případech terapie Cesta pomáhá nalézt způsob, jak druhého pochopit, usmířit se, odpustit či nalézt odpuštění. Nemáme moc změnit celý svět, ale máme možnost změnit sami sebe, svůj náhled na okolní svět i to, jak okolní svět vnímá nás.

Během terapie je pacient krok za krokem veden k odhalení konkrétních buněčných vzpomínek, které jsou příčinou jeho fyzických obtíží, strachu, deprese nebo psychických bloků. Zároveň nalezne cestu k zážitku hlubokého pocit jednoty, míru, naplnění a lásky.

Cesta, která integračním způsobem používá i dalších techniky, jako je NLP, typologie osobnosti podle Enneagramu, apod., se postupně stala unikátním nástrojem, který používají běžní lidé na celém světě, bez ohledu na vzdělání, pohlaví, původ, národnost, kulturu či věk, k tomu, aby zcela transformovali svůj život. Tito lidé začínají žít život naplněný zdravím a hojností na všech úrovních díky poznání, že lidský potenciál nemá hranice.


Jste připraveni podniknout Cestu a zažít skutečnou změnu? Zkuste si odpovědět na následující otázky:

 • cítíte v životě strach, obavy nebo stres způsobený prací, rodinou nebo zdravotním stavem?
 • máte zdravotní problém – fyzický nebo mentální?
 • toužíte po větším naplnění ve vztazích?
 • omezuje vás dlouhodobě pocit únavy, demotivace, slabosti nebo deprese?
 • odkládáte své činnosti a povinnosti, bojujete s nerozhodností i tehdy, kdy na vaší práci záleží?
 • cítíte, že jste se v životě „zasekli“, jako byste nevěděli, kterým směrem se vydat, nebo jak z toho ven?
 • i zdánlivě běžné věci nebo blízké osoby ve vás dokážou vyvolat hněv nebo zuřivost?
 • máte pocit, že jste neschopní, nemožní, horší než ostatní, popř. pocit, že ostatní mají v životě větší štěstí, jen vám se nic nedaří?
 • máte svoje životné cíle a vize, ale nevíte, jak je realizovat?
 • chcete objevit svůj vlastní skutečný potenciál, svůj smysl života?
 • máte pocit, že v životě musí existovat „ještě něco víc…“?

Dovolte si převzít odpovědnost za svůj život do svých rukou. Poznejte sami sebe, poznejte své skutečné já, které na vás trpělivě čeká tam uvnitř. Nechte se inspirovat těmi, kteří našli tu odvahu a kteří nabízejí sami sebe na CESTĚ k sobě.