Pavla Hrdličková

Adresa: Ke Zdravotnímu středisku 447/9 Praha 5, Řeporyje, 155 00
Tel.: +420 777 173 202
E-mailphrdlickova@centrum.cz
Webwww.lecenicesta.cz

Už mnoho let pracuji jako praktická lékařka. Čím déle léčím lidi, jejich nemoci a trápení, tím zřetelněji vidím, jak důležitou roli hrají sociální, osobnostní a emocionální vlivy, které běžný diagnostický a léčebný proces nebere v úvahu. Při Cestě je narozdíl od běžné léčby dostatečný prostor pro vyjádření nejen tělesných příznaků, ale především pocitů. Cílem je najít a vyléčit nevyhovující postoje, stará zranění, zadržené emoce a fyzické bloky, které bývají často prvotní příčinou nemocí. Někdy mívám intenzivní pocit, že by moji pacienti spíše než mnohá vyšetření a spousty léků potřebovali uklidnit, symbolicky obejmout, pochovat jako malé děti. Nebo naopak pořádně zatřást, aby se probrali. Klíč k uzdravení totiž často leží v nás samotných.

Možná znáte ten příběh, jak se na úsvitu věků bohové radili, kam ukrýt před lidmi to nejcennější – Pravdu. „Uložíme ji do učených knih!“ napadlo jednoho. Ostatní se smáli. Lidé se naučí číst a lehce ji najdou. „Ne, ukryjeme ji na nejvyšší hory!“ – „Ale kdeže, lepší úkryt je na dně oceánu,“ mínil jiný. „Tam všude ji najdou,“ namítali druzí. „Ukryjeme ji do vesmíru!“ Ale ani tam jednou nebude lidem nedostupná. Nakonec řekl nejmoudřejší z nich: „Dejme ji tam, kde ji určitě hledat nebudou. Ukryjme ji v jejich srdcích!“ „To je dobrý nápad“, souhlasili všichni. A jak řekli, tak učinili.

A já jim na to naletěla! Studovala jsem lékařské knihy, navštěvovala psychoterapeutické kurzy, zkoumala účinek homeopaticky ředěných látek. Chtěla jsem znát pravdu o člověku a zjistit, jak ho zbavit nemocí a učinit šťastným. Modlila jsem se v kostele, meditovala s buddhistickými mnichy, účastnila se šamanských rituálů, zpívala posvátné mantry se súfijskými mistry. Potápěla jsem se v oceánech hledajíc moudrost v tichu podmořského světa. Lezla jsem po Him&aacu te;laji, léčila Tibeťany a doufala, že získám jejich moudrost. Trmácela jsem se do nejodlehlejších končin jihoamerického Gran Chaka a tam pomáhala Indiánům v naději, že od nich okoukám, v čem spočívá šťastný život.

Nevyhnula jsem se přitom zklamáním a pádům, emocionálním i fyzickým. Dvě zlomeniny páteře mě přinutily zastavit se a hledat Pravdu i v nehybné bezmocnosti. Každá z těch zkušeností mě k ní o kousíček přiblížila, a já se o ni toužila podělit. Začala jsem psát, vyšla mi knížka, ale stále to nebylo ono. Ve svém hledání jsem došla až k Cestě.

Jste-li ochotni se otevřít a vydat se na Cestu s pokorou a odvahou rozpustit staré nevyhovující vzorce, můžete se dostat do svého nejhlubšího nitra plného jasu, kde se každý problém světa stává pomíjivou kapkou v nekonečném moři lásky a porozumění.

Celá Evropa:  http://www.thejourney.com/practitioners.asp

Najdi Cestu k sobě…

Život je jako houpačka. Kolik nálad se u nás vystřídá jen během jednoho jediného dne! Ohnisko: naše pocity! Naše emoce jsou jako malé děti: dožadují se naší pozornosti. My však často máme tendence je krotit a usměrňovat, bojovat proti nim a potlačovat je. Nedovolíme si plně prožít smutek, bolest, stesk, vztek či paniku. Často totiž ani nevíme, JAK!

A tak se motáme v obavách, utápíme v depresích, usínáme v apatii. Výsledek tohoto počínání se může projevit nejen na psychice, ale čím dal častěji také na fyzickém těle: zažívací potíže, chronické bolesti, zlozvyky a závislosti (jejichž cílem je vlastně potlačit nepříjemné emoce), kouření, přejídání se, chronická únava, žárlivost či nedůvěra v lidi, strach, obavy, nízké sebevědomí apod. – všechny tyto problémy mají počátek na buněčné úrovni, kde jsme odmítli cítit skutečnou emoci.